Ana SayfaPınarbaşı TarihcesiCoğrafyaTurizm AlanlarıFotoğraflarReklam ve irtibat

Pınarbaşı37.Com

PINARBAŞI TARİHCESİ

 

Pınarbaşından Haberler

 

 

Pınarbaşı37.com sitemize hoş geldiniz.

 

Önemli Linkler

 

 

 

 

Kastamonu İline bağlı Pınarbaşı İlçesi, bir milyon yıllık oluşumu ve M.Ö. 2000 yılına ait insan yaşantısı izleri bulunan Ilgarını Mağarası'yla; "Vahşi Cennet" olarak da tanınan dünyaca ünlü Valla ( Varla ) Kanyonu'yla; adeta bir tabiat harikası olan Ilıca şelalesi ve zümrüt yeşili ormanları ile keşfedilmeyi bekleyen gizli bir doğa cennetidir.

1987'de ilçe olan Pınarbaşı, 1461 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katılana kadar, M.Ö. 12.yy       İyonlar, M.Ö. 266 - 70 Pontuslar, M.S. 5 - 13. yy Doğu Roma 'Erken Bizans ', M.Ö. 70 - M.S. 395 Roma, M.S 1105 - 1180 Danismend oğulları, 14 - 15 yy Cenovalilar, 1309 Isfendiyar Oğulları gibi çeşitli medeniyetlere ev       sahipliği yapmıştır.

Pınarbaşı, Azdavay’a bağlı bir köy durumunda iken, 04.07.1987 tarih ve 19507 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 3392 Sayılı Kanunla İlçe haline gelmiş olup, 26.08.1988 tarihinde faaliyete geçti.

Pınarbaşı ve çevresinde sırayla Gasgaslar, Kimmerler, Lidyalılar, İranlılar, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar ve Çobarlar hakim olmuş, 1460 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğuna katıldı.

Değişik yazılı kaynaklardın alınan bilgilere ve rivayetlere göre şimdiki adı Çamkışla, önceki adı Erkemle olan köy Roma ve Bizanslılar döneminde kalabalık bir yerleşim yeri olduğu aynı zamanda Çalkaya Köyününde Roma ve Bizanslılar döneminde önemli yerleşim merkezi olduğu belirtilir.

Tarihi kalıntılar bakımında zengin sayılan Pınarbaşı ilçesinde Sümenler Köyü sınırlarında bulunan Ilgarini Mağarası, yine aynı köyün Kayadibi mahallesinde Hacet Kayası, Çalkaya köyünün batısında bulunan Kurtgirmez tepesinde büyük bir mağara, aynı köyün güneyinde Kedikayası, Ilıca köyünde Bizanslılardan kalma hamam, Çamkışla köyü Benle mahallesindeki Kızkayası bunlara örnektir. bazı duyumlara göre altın gömülüdür. zarı kalaycıda bulan insanlar bulunur

.

   

 

 

Copright 2009 | www.Pinarbasi37.com

Ana Sayfa  Turizm Alanları  Fotoğraflar  Reklam ve irtibat